Fájó szívvel elhagytam a luxus kapszulát és megkezdtem a vonatozós napomat. Végig volt helyjegyem, mivel nem volt kedvem kockáztatni, hogy órákig ácsorogjak rosszabb esetben. Az első szakasz Hakodate és Shin-Hakodate-Hokuto között volt, ahonnan a shinkansen indult. Ez csak rövidke 20 perces út volt, így a Szapporóig utazó kínai pár nem sokáig élvezhette, hogy helyet cseréltem egyikükkel, kivéve, ha az utánam érkező is hasonlóan rugalmas volt. A második szakasz már gyors shinkansen volt, a Hokkaidó és Tokió között közlekedő Hayabusa nevű. Én nem mentem végig, csak Omiyáig, ami olyan fél óra lehet Tokiótól. Ezt az utat pontosan 3 óra 52 perc alatt tettük meg, szinte nesztelenül suhanva. Azt viszont nem mondanám, hogy nem éreztem a sebességet, mert a folyósón mászkálva eléggé dülöngéltem azért.
Omiyában egy másik shinkansenre szálltam, ez már ismerős volt, mivel Sado szigetre is ezzel utaztam tavaly. Az oldalán toki madarak reültek, ő volt a Max Toki shinkansen és 1 óra 2 percet utaztam rajta, Echigo yuzawa állomásig. A JR bérletem csak idáig volt érvényes, ezért itt ki kellett mennem jegyet venni a legutolsó szakaszra. Ez 650 yenbe került, ami nem vészes. Közben ismét visszatért a hó. Ahogy haladtam délre, úgy fogyott el, Omiyában kifejezetten kellemes idő volt, aztán nem sokat láttam a tájból, mert a második shinkansen hegyek között haladt, így főleg alagútban voltunk. Ezért is volt érdekes, hogy a hó egyszercsak ismét ott termett.
Echigo yuzawából egy kis helyi személyvonat közlekedett Tokamachiba, 32 perces útvonalon. Sajnos rossz oldalra ültem, mert itt már nem alagútban mentünk és a jobb oldalon volt a lenyűgöző hegyes völgyes táj. Sípályákat is láttam, meg szánkózó gyerekcsapatot. Sebaj, elterveztem, hogy majd a visszefele úton csinálok képeket, de most nem volt kedvem feladni az ülőhelyem.
Tokamachiban Shota nevű ismerősöm szüleinél volt a szállásom, akit észt barátnőmön ketesztül ismerek és tavaly kalauzoltam Budapesten. Úgy volt, hogy Shota, aki amúgy Tokióban lakik, is pénteken jön haza a hófesztiválra, amit már vagy 10 éve látott utoljára, és majd talizunk az állomáson, viszont kicsit csúszott a programja ezért én háromnegyed órával beelőztem. Az utazó SIM-kártya most különösen hasznos volt, mert tudtam végig kommunikálni Shotával, aki szólt, hogy anyukája kijön elém az állomásra.
Így is lett, Shota anyukája már ott várt és hazavitt kocsival. Közben mentegetőzött, hogy vidéken laknak. Shotáék háza egy régi japán ház, tatamival, faragott ajtófélfával, és mobilklímával. Ez azt jelentette, hogy alapból hideg volt a házban, ahol épp nem ment a villanyrezsó. A nagyszobában pedig a korábbi útjaim során megismert aztal alatt melegítős kotatsu várt, és mandarin az asztalon. Nagyon tipikus japán téli szobakép. Anyuka gyorsan beterelt a kotatsu alá, és kínált kávéval meg mochival, aztán visszamentünk az állomásra Shotáért, majd megismerkedtem apukával is, és Shota hugával, Minorival. Aztán anyuka megmutatta a szobámat, ami Shota öccséé volt, aki Kiotóban lakik. Hárman vannak testcérek. Lecuccoltam, utána hamarosan elindultunk is hófesztiválozni.
Az itteni hófesztivált is most rendezték meg 70-edszerre, csakúgy mint a szapporóit, azonban a hetven év alatt most először fordult elő komoly baleset a készülődés során. A legnagyobb hószobor és nagyszínpad építésekor egy hetvenes évű bácsi életét vesztette körülbelül akkor, amikor én Japánba érkeztem. Emiatt nem épült fel a nagyszínpad, veszélyesnek nyilvánították és törölték az oda tervezett hókarnevál részét a programnak, ami pedig a leglátványosabb lett volna. Így jártam. Persze hogy sajnáltam, hogy elmarad a teljes műsor, de azért a maradékra is kíváncsi voltam.
Beszéljünk először a hóról. Azt mondják, Tokamachiban esik a legtöbb hó Japánban. Én ezt el is hiszem, mivel péntek estét kivéve, végig havazott, amíg ott voltam, szép óriás pelyhekben. Fel is vannak készülve a hóra rendesen, a csatorna elvezeti az olvadt havat, és a vonatsíneket meg egyes utakat mini szökőkutak locsolnak, hogy ne álljon meg rajta a hó. Itt is láttam Otaruban is használt járdahókotrókat, meg egyéb jégtörő eszközöket. Maga a hó kicsit vizes fajta, ami miatt nagyon könnyen formázható, viszont jó kemény is. Hógolyózni fájna vele, de hószobrok faragására ideális.
Visszatérve a fesztiválra, az elhelyezkedése Szapporótól eltérően kiterjed több területre. A hószobrok és vásárok elszórve helyezkednek el a környéken, ezért gyalogosan nem lehet jól bejárni. Vagy kocsi kell hozzá, vagy a helyi buszjárattal kell körbemenni. Mi befizettük magunkat egy nem hivatalos hószobor túrára, egy Michiko-san nevű 72 éves néninél. Ő volt a főszervező, és a résztvevők valamilyen úton módon hozzá kapcsolódtak, úgy jöttünk össze. Mi úgy jöttünk a képbe, hogy Shota anyukája egy hobby muzsikus-csapatban volt Michiko-sannal, olyan arcfestős maskarás jellegűben, amiről Sado szigeteki beszámolómban már írtam. Shota mutatott róluk képet és mókásan néztek ki. A csapat kb. 22 fős lett, és nekivágtunk a busztúrának. A túradíjban volt egy sör vagy tea, két házi rizsgombóc és csoki is és olyan 3 óráig tartott, mivel időbe telt egyik helyről átgurulni a másikra. Helyismeret nélkül, nem hiszem, hogy megtaláltam volna az összes szobrot, mert eléggé el voltak rejtve, például egy ház vagy hegy mögötti réten. A legtöbbön még az utolsó simításokat végezték gőzerővel az építő csapatok. Még egy óra volt a zsűrizésig, nagyon iparkodtak. Az tetszett az itteni alkotásokban, hogy 3D-s volt mindegyik, a nagyok is. Szapporóban a katedrálison és instant ramenen kívül a nagyok hátulja lapos hófal volt, és abból nyúltak ki a részletek. Tokamachiban viszont akár sétálni is lehetett volna a részletek között. Volt egy mini falurész, 4-5 házzal, híddal, várral, fákkal, az utcán lány kiskutyával. Ez volt a kedvencem addig, amíg el nem értünk az egyiptomi témájú piramisos alkotáscsoporthoz. Itt volt szfinx, fáraó, piramis téglákat hordozó építők és egy már álló piramis is. Nagyon jól nézett ki, és másnap hallottam, hogy persze el is nyerte az első helyezést.
A túrát élveztem, mert egy nagyon helyi program kellős közepébe csöppentem bele, csak azt sajnáltam kicsit, hogy sötétben van, mert így nem tudtam olyan jó képeket készíteni a szobrokról. A résztvevők is barátságosak voltak, és tetszett, hogy ilyen vegyes társaság. Volt köztük halárus, spanyol tolmács meg kimonó készítő is. Megtudtam, hogy Tokamachi a hófesztiválon túl a kimonóról is híres, és a fesztivál alatt is rendeznek kimonó szépségversenyt. És ha már a helyi programokról beszélünk, anyuka mesélte, hogy négy évente rendeznek művészeti fesztivált is, ahova Japán minden részéről és külföldről is jönnek résztvevők, továbbá márciusban van egy nagyszabású tüzijáték is. Szóval szeretik a rendezvényeket, nem hagyják magukat elhavazódni. Érdekes kis település, és meglepően nemzetközi, van olasz és horvát testvérvárosuk is.
A túra végén Minori szedett fel minket kocsival, és furikázott haza. Anyuka még csinált nekünk udon tésztás levest vacsira, aztán fürdő után várt a meleg futon.