2008. január 25., péntek

pretóriai hétköznapok (2/2): Közszolgáltatás

Pontosabban az áram helyzetről szeretnék írni. Nemrég, talán a hónap elején kezdődött, hogy egyre többször volt itt áramszünet. Aztán a kormány bejelentette, hogy nincs elég áram, ezért az elkövetkező 4-5 évben, naponta pár órára lekapcsolják az egész országban az áramellátást, de össze-vissza. Az össze-visszát úgy kell érteni, hogy azt sem határozták meg, hogy ez hány órakor várható, vagy hogy meddig fog tartani, ezért minden nap más időpontban megy el, vagy lehet, hogy el sem megy (ma pl. egész nam volt áram). Ez persze kész káosz. Ilyenkor a forgalmi lámpák sem működnek, ettől dugó lesz. Az éttermekben, ahol már általában elektromos sütő van, nem gáz, nem sül meg az étel, elküldik az embereket. A moziban megszakad a film, ha épp menne valami, stb. Reméhetőleg a kórházakban azért vannak erős generátorok! Fokvárosban a héten az áramszünet miatt megállt a libegő, és 5 órán át voltak rajta a fennrekedtek! Szintén a héten történt, hogy az áramszünet miatt késett a metró. A felháborodott várakozók agresszívabb csoportja dühében felgyújtott 6 metrókocsit. Ezzel a zseniális tettel azt sikerült elérniük, hogy most fél évig nem lesz metró, mert nincs pótkocsi...

Az újabb fejlemény az áram körül most az, hogy ma elfogadták a fogyasztás racionalizálása névre hallgató rendeletet, amely szerint a háztartásoknak 1O%-kal, a vállalatoknak 1O-2O%-kal kell csökkenteni az áramfogyasztását a tavalyihoz képest. Ezt ellenőrzik, és ha nincs meg a megszabott százalékos csökkenés, lekapcsolják az áramot. A másik ma bejelentett intézkedés, hogy lezárták az arany és platina bányákat. A bizonytalan áramellátás miatt ugyanis kockázatos bányászni, mert nem kicsit lenne szívás, ha az 5ezer méter mélyre leengedett bányászok lentragadnának, mert leállna a lift. Állítólag a bejelentés óta a tözsdén rögtön fel is szökött a platina ára. Ez tovább gyűrűzhet az autóiparra, mert platinát elsősorban autókatalizátorokhoz használnak. A platina fele meg innen Dél-Afrikából jön.
Viszont ez azt is jelenti, hogy a lakosságnak mégis lesz naponta áram, mert vagy 4O%-át a bányák vitték el.

És hogy miért történt ez az egész? Az állam nem tervezett előre. Nagyon nem. A gazdaság gyorsan nőtt, és nem követte az áramszolgáltatás. Álítólag az is benne van, hogy a karbantartási munkákat sem rendesen végzik, hanem úgy állnak hozzá, hogy majd megjavítjuk, ha elromlik valami. Most nincs elég erőmű, és az újak nem készültek még el. Tehát spórolás következik.

(Az utazási irodás nő megosztotta velünk ezzel kapcsolatos elméletét. Szerinte ez az eset jól mutatja a fehérek és a helyi feketék világlátása közötti különbséget, hogy amíg mi álltalában a jövő felé tekintünk, és tervezünk, addig a feketék a múltból táplálkoznak. Szerinte ez a törzsi hagyományokból fakad, amelyeknél minden döntéshez kikérték a helyi vének/bölcs/ősök szellemei tanácsát.)

5 megjegyzés:

Andris írta...

Azért ez az utóbbi elmélet kicsit túl egyszerű... :) A mérnöki tanulmányok alatt biztos megtanulták ők is, hogy megállás nélkül előre kell tervezni rövid és hosszú távra is egy energiaellátó rendszer esetében. Valószínűleg inkább pénzhiány, azaz gazdasági hatások okozhatják ezt.

David írta...

sounds pretty harsh
na legalabb tudom hogy milyen egy hely like that. the racsok seems pretty cool, even if scary, haha. something id do to my house. (paranoid? of course im not. ha.. ha..)

Névtelen írta...

Hú, ez posztról posztra egyre durvább élménytúrának ígérkezik.

Csomagok megvannak már?

sushinori írta...

igen, a bőröndöm másnap megérkezett szerencsésen :)

Névtelen írta...

Érdekes megoldást választottak.

andris: az a helyzet, hogy így gazdaságilag is rosszabbul járnak. Az előre tervezést is úgy csinálják, hogy az gazdaságilag megérje. Ezeknek a leállásoknak a költsége csak közvetetten jelentkezik, pl. nem termelődik GDP közben, ami nem explicit költség. Itt inkább arról lehet szó, hogy amikor a rendszereket megtervezték, akkor valóban nem lett gondosan megtervezve a karbantartás, nem készítettek katasztrófa terveket (kontingenciákat) stb., ezeket utólag pedig jóval nehezebb megcsinálni, főleg akkor, ha nem is nagyon akarják.